Cardio

Cardio Nedir:
Vücuttaki istenmeyen yağları yakmak amacıyla  belli bir tempoda, yüksek kalp ritmiyle yapılan egzersizlere kordiyovasküler ya da Cardio denir. Cardio Nedir , belirli bir zaman zarfında  durmaksızın yapılan koşular, sürülen bisikletler , yüzme egzersizleri, kürek çekme çalışmaları  en çok bilinen ve uygulanan  Cardio egzersizleridir. Vücudumuzdaki  yağ yakma enzimleri egzersize başladıktan sonraki  10 dakikadan sonra çalışmaya başlarlar ve 10 dakikaya kadar yapılan ritmik ve kısa bir koşu da sadece karbonhidrat yakmanızı sağlar. Bu zaman zarfı içerisinde depoladığınız yağları yakmadan spor yapmış olursunuz. Cardio çalışmalarından netice almak için haftalık en az 25-30 dakika düzenli egzersiz yapmalısınız. Hızlı yağ yakımını sağlamak ve  yağlardan kurtulmak istiyorsanız  kendinize haftalık egzersiz programı yaparak  bir gün dinleniyorsanız bir gün Cardio egzersizi yapıp ertesi gün tekrar dinlenip bir gün arayla Cardio yapmanızı tavsiye ederiz.

Cardio nedir örnek programı:

Pazartesi günü Cardio egzersizleri, yüzme, en az 30 dk en fazla 1 saat

Salı günü Dinlenme

Çarşamba günü Cardio egzersizleri, bisiklet sürmek, en az 30 dk en fazla 1 saat

Perşembe günü Dinlenme

Cuma günü Cardio egzersizleri, koşma, en az 30 dk en fazla 1 saat

Cumartesi günü Dinlenme

Pazar günü Cardio egzersizleri, kürek çekme, en az 30 dk en fazla 1 saat

Cardio nedir sorusuna cevap:

Vücut yapınıza göre çalışma saatlerini siz belirleyebilir, size uygun şekilde uygulayabilirsiniz. Genel bir programa uymak yerine kendi belirleyeceğiniz bir programınızın bulunması, o programı uygulayabilmeniz açısından sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü günlük hayatınızı ve neye ne zaman vakit ayırabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Kendi programınızı kendiniz yaparsanız daha kolay uygulayabilirsiniz. Böylece “o program benim yaşam tarzıma uymuyor” gibi bir bahaneniz de olmaz Cardio yapmamak için. Kendi oluşturduğunuz programı uyguladığınız ilk bir haftadan sonra zaten vücudunuzun kendisi Cardio egzersizi yapmanızı isteyecek, vücut diliniz sizinle konuşucaktır. Egzersiz programımızı uygulayıp yediklerinize de biraz özen gösterirseniz  sonuç almamanız imkansız denecek kadar zayıf bir ihtimal.

Cardio ve kalp:

Günümüzde Cardio egzersizlerinin  kalp sağlığı açısından faydaları yadsınamaz.Özellikle yüksek tansiyonu ve kolesterolu olanların muhakkak yapması gereken bir egzersizdir. Tansiyonu düzenler ve kolesterol seviyesini düşürür. Irsi diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir.

Cardio Nedir, kemiklerinizin daha güçlü olmasını sağlar ve yaşınız ilerledikçe kemik erimesi rahatsızlığına yakalanma  oranınızı düşürür. Cardio Nedir, Cardio egzersizleri sayesinde hem istemediğiniz yağlardan kurtulurken hem de sağlığınıza oldukça fazla katkı sağlamış oluyorsunuz. uygulaması oldukça basit olduğu halde faydası sayılamayacak kadar çoktur. Yeter ki vücudunuzu tembelliğe alıştırmayın.

Cardio nedir sorusunun yağlara cevabı:

Fazla yağlardan kurtulmak için bilinçaltımızı meşgul eden  reklamlara ve günümüzde sayıları oldukça artan yayınlara aldanarak yağ yakmamız hem sağlıklı değildir hem de tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Asılsız yöntem ve teknikler gözümüze hoş gelecek şekilde önümüze seriliyor. Ancak bunların bir çoğu aldatmadan başka bir şey değil ve insan sağlığını oldukça bozucu şeyler.Ama biz yine de  kolaya kaçıyoruz hep. Lakin bunu yaparak buna ancak geçici çözüm bulursunuz. Sürekli o kimyasal ilaçları kullanmak sizin sağlığınızı, bünyenizi, metabolizmanızı bozabilir. Doğal yöntemler en iyisidir ve en sağlıklı olanıdır.