Kick Boks

Kick Boks tarihsel olarak Karate, Thai Boks (Tayland Boksu) ve batı boksu sporlarından geliştirilmiş, genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur. 

Kick Boksun temelleri Asya’da 2000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. Japon Kick Boksu 1960’lı, Amerikan Kick Boksu 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır.

Japon Kick Boksu 1993 yılında K1 haline gelmiştir. Tarihsel olarak Kick Boks, çeşitli geleneksel stillerin birleşiminden meydana gelmiş karma bir dövüş sporu olarak düşünülebilir. Bu yaklaşım 1970’li yıllardan beri artarak kick boks sporu popüler hale gelmiştir.

1990’lı yıllardan beri ise Kick Boks, değişik dövüş tekniklerinin birleşmesiyle karma dövüş sporlarının ortaya çıkmasında katkıda bulunmuştur.

Kick Boks birçok uluslararası kuruluş tarafından temsil edilmektedir. Ancak, en büyük Federasyonların başında WAKO (Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği) gelmektedir.

Ülkemizde Kick Boks 1980 yılından itibaren bazı salonlarda gayri resmi olarak ders  verilmeye başlandı. 2004 yılında Türkiye Boks Federasyonu’ndan ayrılan Kick Boks, Mücadele Sporları Federasyonu Başkanlığı adı altında faaliyetlerini sürdürdü. 

The Alaaddin Club ülkemizde Kick Boks eğitimi veren öncü ve saygın kulüpler arasında yer almanın haklı gururu ile yoluna güven ve kararlılıkla devam etmektedir.